top of page
Vyhľadávanie

Cena oblečenia pomalá MÓDA vs. FAST FASHION

  • Writer: lenka sujova
    lenka sujova
  • Oct 14, 2024
  • Čítanie: 3

Rozmýšľali ste niekedy nad tým prečo je cena textílii niekde príliš lacná a niekde je jej cena podstatne vyššia? Však jedno pyžamo pre dieťa je stále jedno pyžamo pre dieťa, či ho kúpime vo "fast fashion" obchode, alebo u lokálneho obchodníka, ktorý tvorí tzv. pomalú módu, nie? Ale je to skutočne tak?


Keď vkročíme do obchodu, alebo zabrúsime na e-shopy, ktoré sú preplnené extra lacnými a tak pestrými vecami, že si ani nevieme vybrať...Často si ani neuvedomíme, ako je možné, že si môžeme kúpiť tak lacné produkty. Čo za tým stojí?

Pozývame Vás nazrieť do sveta tvorcov pomalej módy a posnažíme sa vám vysvetliť prečo je rozdiel v cenách občas tak markantný.


Biela mikina s personalizáciou mena Bella

Aký je teda rozdiel medzi tzv. pomalou módou a "fast fashion" módou?

Pomalá móda sa zameriava na kvalitu, etiku a udržateľnosť, pričom ponúka trvanlivé produkty vyrábané za spravodlivých podmienok. Naopak, fast fashion móda sa sústeďuje na kvantitu, rýchlu výrobu a nízke ceny. Často na úkor kvality a pracovných práv, čo vedie k nadmernej spotrebe a negatívnemu dopadu na životné prostredie a niekedy aj na ľudské životy.


Ach tie ceny... Ako teda vznikla výsledná cena oblečenia v pomalej móde?

Ak sa ktokoľvek rozhodne vyrobiť kus oblečenia potrebuje veľa času na výber vhodného materiálu.

Kým sa výrobcom dostane materiál do rúk, prešiel si nie len dlhú, ale často aj "drahú" cestu.

Sú rôzne typy materiálov a rôzne spôsoby jeho získania. Látka na naše napríklad pyžamko sa môže pestovať a tým pádom to znamená, že ho niekto musel zasadiť, vypestovať ako rastlinu, spracovať na materiál a nakoniec aj upraviť a prepraviť. Príkladom materiálov, ktoré sa pestujú je organická bavlna, ľan... Ďalším spôsobom získania materiálu je jeho syntetickou výrobou, medzi tieto patrí napr. elastan.

Ďalšia možnosť je materiál získať od zvierat - ovce nám vedia zabezpečiť vlnu, moruše hodváb atď. V tomto prípade tiež platí, že o zviera je nutné sa dobre starať, materiál ktorý nám poskytne spracovať a prepraviť. Do výslednej ceny materiálu sa tak premieta celý proces pestovania, chovania, starostlivosti, spracovania, farbenia, ako aj prepravovania.

Ak si výrobca pomalej módy už vybral a zaplatil materiál je povinný ho označiť. A teda si nechá vyrobiť etikety na označenie materiálu jeho logom a čo je dôležitejšie, zložením použitého materiálu. Aj túto "maličkosť" je nutné započítať do výslednej sumy samotného produktu.


Bavlna

Takže materiál by bol. A čo ďalej?

Pekná predstava o nádhernom pyžamku pre detičky naozaj nestačí. A aj ten najkvalitnejší materiál je tvorcom na nič, bez dobrého a funkčného strihu a vyhotovenej vzorky. Strih sa nekreslí doma na kolene, ale vytvára ho študovaný strihový konštruktér vo svojej dielni. Ten ho musí navrhnúť, upraviť, vystupňovať veľkosti, strihy vytlačiť a ušiť prvú vzorku.

Tak a hurá pyžamko je na svete.

Alebo nie ?

Ani zďaleka. Vzorka sa skúša a upravuje až kým nie je všetko tak ako má byť. Tento proces je často zdĺhavý a finančne náročný a tiež sa musí započítať do ceny výsledného produktu. Je to samozrejmé, pretože vyštudovaný strihový konštruktér vo svojej firme nepracuje zadarmo.


Šijem, šiješ, šijeme.

No tak vo väčšine prípadov to šijú iní. Iní, znamená skúsení, vyškolení či vyštudovaní pracovníci v krajčírskych dielňach. A keď si premietneme šitie príkladného detského pyžama, tak je jasné že nám ho v dielni neušijú za extrémne nízku cenu. Pracovníci našich šiarní pracujú za etických podmienok za slušnú mzdu. A keďže dané pyžamo ani len nedokážeme nechať vyrobiť za tak nízku cenu, ako ho dokážeme vo fast fashion za takú cenu kúpiť? Ak si prejdeme celý výrobný proces je nám jasné, že to nie je možné...


Bavlna namotaná na klbku

Kde sa šetrí tam sa šetrí.

Tak prečo často vo obchodoch vidíme extrémne lacné oblečenie? Niekto na niečom alebo na niekom šetril, aby tú cenu dosiahol. Nekvalitné materiálny, ktoré sú lacné, ale často páchnu na chemikálie už v obchode, alebo lacná pracovná sila, detská pracovná sila, zlé pracovné podmienky. Toto sú hlavné atribúty, kde sa dá ušetriť. Niečo sa úkor niečoho...

Lokálny výrobcovia pomalej módy sa nevyrovnajú fast fashion cenou, ani kvantitou, ale určite sa môžu pochváliť kvalitou a etikou. Budeme radi ak pre svoje ratolesti vyberiete pomalú módu a podporíte nie len nás, ale aj našich dodávateľov.

 
 
bottom of page